Nissan Titan Forum banner

1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
Joined
·
2,748 Posts
Discussion Starter #1
$5 gas and a Titan

Thought this was an interesting picture - not only of gas hitting 5 bucks in DC, but also with a Titan driving by at the same time - is that poetic or what? :):huh:
 

·
Super Moderator
Joined
·
160,774 Posts
Yeah, pretty hard to believe. A Titan passing by a gas station? With the mileage we get, we don't have the opportunity to pass by many of them.
 

·
Registered
Joined
·
2,383 Posts
nice its silver.....THE BEST COLOR OUT THERE!
 

·
Registered
Joined
·
501 Posts
maybe bc they know its hurting us the most!! 350 miles in a 25 gallon tank....and i drive like a grandma...
 

·
Registered
Joined
·
827 Posts
28 gallons, but when I filled up it was always around 24-25. I like the big reserve we have.
 

·
Premium Member
Joined
·
4,160 Posts
I put $40 in mine on sun and it lasts all week :)
 

·
Registered
Joined
·
2,579 Posts
I just put $79 in this morning. Crazyness on TV, that new show " FUEL" sucks!
 

·
Registered
Joined
·
2,156 Posts
It costs me $100 to fill up, and I get to do that at least once if not twice a week...can't complain getting 11mpg lifted but [email protected] 11mpg just sucks...
 

·
Registered
Joined
·
2,383 Posts
agree with yah there man, but hey at least you look G doin it LOL
 

·
Registered
Joined
·
2,383 Posts
you mean .55 a mile?
 

·
Registered
Joined
·
811 Posts
My last fill up was a couple weeks ago and it was $3.64 a gallon. I have the CC LWB so it holds 37 gallons and it was $126 and of course i had some still in the tank. Then when towing the TT I get 8.5 MPG. May not be doing a whole lot of camping this summer or at least camping close to home.
 

·
Registered
Joined
·
69 Posts
I work from home 3 days a week and then my office is only 8 miles from home for those other two days. I only fill up once a month unless I make the 170 mile round trip to visit family. Usually when I fill up it takes 21 gallons...I don't really push mine too close to E. Filled it up on Monday at $3.69 or so and it was $77.
 

·
Registered
Joined
·
385 Posts
I usually fill up every week. Psychologically, I couldn't handle $100+ fill ups every two weeks. Still holding below $4/gal in backwoods NY. But, it's getting painful.
 

·
Registered
Joined
·
3,066 Posts
nice picture..

I was getting 9mpg lifted and im getting 12+mpg now.

Im going to be putting new plugs in it tomorrow and i should net a little bit more. I was getting 16mpg before the lift and driving like a grandma so im hoping to get back to that.
 
1 - 20 of 33 Posts
Top